Jak założyć firmę windykacyjną

 

 

 

Windykacja jest to odzyskiwanie należności od dłużników, którzy uchylają się od płacenia. Jest to bez wątpliwości bardzo dobry sposób na pewny i wysoki zarobek. Założenie takiej działalności nie wiąże się z bardzo wielkim kosztem.

 

Pomimo tylu kuszących zalet, nie jest to zajęcie dla każdego. Kim jest specjalista do spraw windykacji? Jest to osoba, której zadaniem jest egzekwowanie długów. Nie należy tego mylić z komornikiem. Różnica polega na tym, że zadaniem windykatora jest doprowadzenie do ugody z dłużnikiem(np. poprzez rozłożenie spłat zadłużenia na jakiś określony czas), zaś komornik wkracza do akcji, gdy windykacja nie odnosi skutku, ponieważ ma znacznie szersze uprawnienia. W zakresie windykatora jest prowadzenie rozmów telefonicznych i negocjacji z dłużnikami, wysyłanie listów i pism wzywających do uregulowania długu, ustalanie norm spłaty, monitoring płatności, przygotowywanie pozwów sądowych, wpisywani i zdejmowanie klientów z Krajowego Rejestru Długów oraz reprezentowanie wierzyciela przed sądem.

 

Dla kogo ten biznes?

 

O posadę specjalisty do spraw windykacji ubiegać się może każdy, ponieważ w przeciwieństwie do komornika wykształcenie nie gra tu większej roli. Oczywistym jest, że większe szanse mają osoby posiadające wykształcenie wyższe prawnicze lub finansowe, lecz nie jest to podstawowym kryterium. O wiele cenniejsze są predyspozycje i umiejętności.

 

Windykator nie raz będzie spotykał się z sytuacją, kiedy w bardzo krótkim czasie będzie musiał podejmować trudne decyzje. Musi też pamiętać o tym, że trzeba nakłonić dłużników do jak najszybszej spłaty długu, póki jeszcze nie urósł do niebotycznych rozmiarów, – bo tylko w ten sposób można pomóc dłużnikom. Specjalista do spraw windykacji powinien być osobą komunikatywną i odporną na stres. Empatyczność gra tu też dużą rolę, ponieważ windykator, powinien potrafić się wczuć w sytuację dłużnika oraz zaproponować mu najbardziej dogodne rozwiązanie. Musi pamiętać o tym, że jego zadaniem jest pomóc dłużnikowi w spłacie długu, a nie pozbawić go majątku. Zawód ten wiąże się z wieloma trudnymi sytuacjami, dlatego ważne jest, aby windykator był cierpliwy i posiadał siłę perswazji oraz zdolności negocjacyjne.

 

Pozwolenia

 

Mimo, że aby założyć firmę windykacyjną nie potrzebujemy właściwie żadnego konkretnego pozwolenia, wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą, to dobrze jest skorzystać z kursów organizowanych przez różne podmioty publiczne i prywatne. Podczas takiego kursu można się przede wszystkim zaznajomić z aktualnymi aspektami prawnymi windykacji oraz technikami psychologicznymi, które pozwolą skutecznie i humanitarnie wykonywać pracę. Szkolenia te są ważne, ponieważ ograniczą sytuacje, w których możemy przez niewiedzę przekroczyć granice obowiązującego prawa. Przekroczenia prawa to poważne problemy, ponieważ w tej branży jesteśmy narażeni na częste kontrole, a dziennikarze wyczekują potknięcia byleby wzbudzić sensację. Jeżeli chcesz otworzyć firmę tego typu warto zainwestować w kursy aby uniknąć jak największej ilości pomyłek i problemów oraz aby ułatwić sobie pracę.

 

Jak założyć?

 

Założenie firmy windykacyjnej jest bardzo proste, ponieważ nie potrzeba żadnych licencji, koncesji czy uprawnień. Jedyne, co musisz zrobić to zarejestrować własną firmę i rozpocząć działalność. Dopiero w tym momencie pojawiają się schodki, gdyż na Polskim rynku jest duża konkurencja w tej branży i trzeba się napracować, aby wybić się przed szereg. Należy zadbać o marketing oraz o doświadczoną i profesjonalną kadrę.

 

Koszty

 

Koszty założenia firmy windykacyjnej są dość niskie, ponieważ większość rzeczy już jest w naszym posiadaniu.
Wyposażenie potrzebne na start:

 • Komputer
 • Faks
 • Telefon komórkowy
 • Komputer
 • Inne typowo biurowe rzeczy (papier, długopisy, koperty, spinacze itp.)

Oprócz tego potrzebny jest jakiś lokal, który przeznaczymy na biuro. Kolejnymi kosztami, które mogą się pojawić to zatrudnienie pracowników. Pracownicy oraz reklama są takimi kosztami, na których nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ to właśnie jest nasza wizytówka i w ten sposób możemy wybić się na tak obleganym rynku.

 

Reklama

 

Tak jak wyżej zostało wspomniane reklama jest bardzo ważnym aspektem w tej branży. Właśnie w ten sposób pozyskujemy klientów, dlatego nie warto oszczędzać, jeśli chodzi o marketing.

 

Dobrym pomysłem jest stworzenie profesjonalnej strony internetowej. Warto do tej pracy zatrudnić fachowców, którym oprócz zrobienia strony www – twojej wizytówki, możesz także zlecić pozycjonowanie tej strony. Wybierz dobrą firmę, która cały ten proces zrobi poprawnie i profesjonalnie.

 

Zarobki

 

Gdy już wiemy jak założyć firmę i znamy szacunkowe koszty, należy wreszcie zapoznać się z zarobkami. Podstawową zasadą jest to, że pobieramy opłatę tylko za udane odzyskanie należności, dlatego tak ważne są predyspozycje, cechy charakteru, doświadczenie czy znajomość prawa, finansów i psychiki ludzkiej.
Przy w miarę prostych sprawach, które nie mają długiego czasu przeterminowania można żądać 20-30% kwoty, o którą ubiega się wierzyciel. W przeciwnym wypadku, gdy sprawa jest trudna oraz ma długi okres przeterminowania możemy żądać nawet 50-60% kwoty. Zarobki uzależnione są od prawdopodobieństwa uzyskania spłaty długu. Na początku działalności należy skupić się na sprawach prostych. Łatwo narobić sobie kłopotów i narazić się na straty finansowe, nastawiając się na sprawy trudne o niskim prawdopodobieństwie pomyślnego rozwiązania.
Usługi firmy można poszerzyć też o:

 • Doradztwo prawne
 • Wywiad gospodarczy
 • Skup wierzytelności
 • Sprawdzenie majątku dłużnika w celu zabezpieczenia przyszłej egzekucji
 • Prowadzenie comiesięcznego monitoringu wiarygodności kontrahenta
 • Czy sprawdzanie kontrahenta w bazach bankowych

Początkowo zarobione sumy nie będą duże, dlatego należy zadbać o reklamę, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów. Zarobki w tej branży są zależne od ilości klientów oraz wysokości odzyskiwanych długów. Początkowo należy brać sprawy, w których jesteśmy pewni pomyślnego rozwiązania, gdyż w ten sposób nie narazimy się na straty finansowe, nabędziemy doświadczenia oraz pokażemy klientom, że firma jest skuteczna w swojej branży. W późniejszym etapie windykator może zrobić od 4 000 do 20 000 zł miesięcznie, dlatego jeśli masz predyspozycje do tego zawodu warto sprawdzić się w tej branży.