Jak otworzyć warsztat samochodowy

 

 

 

 

Jeżeli jesteś osobą, której dłubanie w silnikach samochodowych i smar na rękach sprawia przyjemność to może warto zastanowić się nad własnym warsztatem samochodowym. Jeżeli potrafisz naprawić inne pojazdy niż tylko osobówki np. autobus, jednoślad, ciągnik czy maszyny rolnicze, masz o wiele większe szanse zaistnienia w tej branży. Pamiętaj jednak, że lepiej potrafić mniej, a bardzo dobrze, niż wszystkiego po trochu. Wystarczy, że będziesz wiedział jak dokonać niezbędnych regulacji w pojeździe oraz jak kontrolować jego stan techniczny i stopień zużycia podzespołów i układów. Nie zapominaj też o tym, że praca mechanika wymaga ciągłej nauki, poznawania nowych modeli, rozwiązań i technologii, dlatego jeżeli Cię to nie kręci założenie własnego warsztatu samochodowego może nie być dla Ciebie.

 

Jeżeli, jednak masz na to zajawkę warto spróbować, bo nie od dziś wiadomo, że doświadczony mechanik samochodowy o wysokich umiejętnościach, pracując we własnym warsztacie zarobi nawet pięciokrotnie więcej niż na etacie.

 

W tej branży nie są wymagane żadne zezwolenia ani uprawnienia. Do otworzenia warsztatu samochodowego wystarczy mieć odpowiedni sprzęt, lokal przystosowany do rodzaju działalności, odpowiednie umiejętności, założyć działalność gospodarczą oraz pozytywna decyzje Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Lokal - umiejscowienie i wyposażenie

 

Znalezienie odpowiedniego lokalu może być trudne. Co prawda, miejscem napraw może być nawet przydomowy garaż, jednak lepiej zainwestować w wynajem porządnego, dość dużego lokalu. Przystosowanie budynku będzie kosztować co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

 

Warto dobrze przemyśleć lokalizację warsztatu tak, aby zwiększyć szanse na to, że dotrze do nas więcej klientów. Warsztat przy ruchliwej drodze, z wygodnym dojazdem oraz miejscami parkingowymi jest skazany na sukces.

 

Powierzchnia warsztatu powinna wynosić min. 100 m2, tak, aby zmieściły się co najmniej dwa stanowiska do obsługi samochodów z kanałem lub podnośnikami, pomieszczenie magazynowe i małe biuro. Warsztat należy też wyposażyć w odpowiednią wentylację, oświetlenie i podłogi antypoślizgowe.

 

Dużym wydatkiem będzie wyposażenie warsztatu w komputery do diagnostyki wraz z oprogramowaniem, które jest bardzo drogie (ok. 3 000 zł za sztukę). Zwłaszcza, że dla każdej marki potrzeba osobnego programu.

 

Tabela poniżej przedstawia koszty związane z wyposażeniem warsztatu.

Podnośnik 8 000 zł
Budowa kanału 5 000 zł
Miernik 800 zł
Wózek narzędziowy 3 000 zł
Kompresor 800 zł
Wysysarka oleju 600 zł
Urządzenie do geometrii kół 30 000 zł
Analizator spalin 20 000 zł
Bieżące części 10 000 zł
Opłaty stałe 1 000 zł

 

Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie dużego lokalu z wygodnym dojazdem, lecz warsztatem może też być przydomowy garaż.

 

Wymagania - normy środowiskowe

 

Prowadzenie warsztatu to działalność mogąca potencjalnie znacząco wpłynąć na środowisko. Każdy właściciel warsztatu musi zadbać o to, aby jego obiekt spełniał wszystkie wymogi związane z ochroną środowiska. W Urzędzie Gminy należy złożyć wniosek o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Urząd wydaje decyzję w ciągu 90 – 180 dni po uprzednim zaciągnięciu opinii od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Koszt tej decyzji wynosi od 6 000 zł do 12 000 zł.

 

O czym musisz pamiętać?

 

Wymiana oleju silnikowego może być prowadzona jedynie za pomocą profesjonalnego sprzętu, który zapobiega niekontrolowanym wyciekom.

 

Właściciel warsztatu ma obowiązek podpisania umowy na odbiór zużytego oleju silnikowego, brudnego czyściwa i złomu oraz jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji wytworzonych odpadów wraz z jej corocznym zbiorczym zestawieniem składanym do Urzędu Marszałkowskiego. Nie wywiązanie się z tego obowiązku podlega karze w wysokości 500 zł, zaś w przypadku kolejnego ponaglenia 2 000 zł. Powierzenie usuwania odpadów firmie, która nie posiada zezwolenia lub samodzielne pozbywanie się odpadów np. poprzez palenie, zakopywanie itp. grozi wysokimi sankcjami a nawet aresztem.

 

Jeżeli ilość odpadów w warsztacie będzie wynosić do 100 kg rocznie, należy przedłożyć informację o wytwarzanych odpadach (rodzaj, ilość, wskazówki zapobiegania powstawania odpadów) i o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami (opis oraz wskazanie miejsca magazynowania tych odpadów). Jeżeli w ciągu roku warsztat wytworzy więcej niż 100 kg materiałów niebezpiecznych, konieczne jest uzyskanie decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Decyzja ważna jest przez 10 lat. Opłata skarbowa w przypadku zatwierdzenia Programu Gospodarki Odpadami Niebezpiecznymi wynosi 505 zł, a decyzja jest wydawana wciągu 30 – 60 dni. Za wytwarzanie odpadów bez wymaganej decyzji środowiskowej lub z naruszeniem jej warunków grozi kara w wysokości 5 000 zł.

 

Jeśli warsztat będzie świadczył usługi w zakresie malowania i lakierowania pojazdów dodatkowo, należy zgłosić instalację lub uzyskać pozwolenie na wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza.

 

Rejestracja działalności

 

Po uzyskaniu powyższych decyzji można przystąpić do rejestracji firmy w Urzędzie Gminy w systemie CEIDG. Nazwa firmy, adres działalności, data rozpoczęcia działalności, sposób i rodzaj opodatkowania oraz kod PKD – to dane które musisz koniecznie przygotować do złożenia wniosku.

 

Jeżeli firma będzie działać w formie spółki cywilnej należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Spółka musi mieć nadany swój NIP.

 

Przedsiębiorca ma 7 dni na zgłoszenie się do ZUS. Wniosek CEIDG-1 jest zgłoszeniem do ubezpieczenia płatnika. Jeżeli właściciel jest zatrudniony w firmie, należy wypełnić druk ZUS ZUA, w przeciwnym wypadku należy wypełnić druk ZUS ZZA.

 

Wyrobienie pieczątki nie jest obligatoryjne, lecz bardzo wygodne.

 

Kolejnym krokiem jest utworzenie firmowego konta bankowego. W tym celu potrzebujesz wpis do ewidencji działalności gospodarczej, pieczątkę oraz umowę spółki, jeżeli taka istnieje. Należy uzupełnić w dokumenty w Urzędu Skarbowym i ZUSie o numer konta.

 

Autoryzowany zakład częścią grupy lub sieci

 

Świadcząc usługi w zakresie mechaniki samochodowej nie musisz działać samodzielnie. Możesz dołączyć do jednej z ogólnopolskich sieci warsztatów. Większa rozpoznawalność wynikająca działania pod nazwą znanej marki, wsparcie w akcjach marketingowych, szkolenia dla mechaników, pomoc producenta, udostępnienie nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-naprawczego czy większy dostęp do części to tylko niektóre korzyści wynikające z tego rozwiązania.

 

Uczestnictwo w sieci to nie tylko korzyści, lecz konieczność spełnienia konkretnych wymogów w zakresie wyposażenia warsztatu, kwalifikacji zatrudnianych pracowników czy cennika. Przemyśl dokładnie tą decyzję, zwłaszcza ze samodzielne prowadzenie warsztatu daje pełną swobodę w wyborze dostawców części oraz nie zobowiązuje do kupna zaawansowanych technologicznie urządzeń, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 

Zakres usług, cennik i zarobki

 

Przemyśl dokładnie, do jakiej grupy klientów skierujesz swoją ofertę. Często zależy to od lokalizacji warsztatu. W małych miastach sprawdzają się warsztaty, które oferują szeroki zakres usług. W większych miastach rynek tego typu jest stosunkowo nasycony, dlatego lepiej sprawdzą się warsztaty z ofertą nastawioną na konkretne grupy odbiorców np. posiadacze konkretnych marek aut.

 

Jeszcze przed otwarciem warsztatu powinieneś zdecydować, jakich napraw będziesz dokonywał, ponieważ odpowiednio dobrany zakres usług i dobra specjalizacja pozwoli zyskać przewagę nad konkurencją. Możesz nastawić się na naprawianie wszelkiego rodzaju usterek lub wybrać konkretną specjalizację np. kompleksowa naprawa samochodów wraz z wymianą oleju i wszystkich filtrów oraz diagnostykę komputerową lub np. wymiana opon, geometria kół oraz przeglądy techniczne pojazdów. Naprawy elektroniczne są jedną z najbardziej dochodowych działalności w tej branży, lecz usuwanie usterek w komputerach pokładowych nowoczesnych aut wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu.

 

Im większy zakres usług tym większa przewaga nad konkurencją, lecz łączy się też to z większymi kosztami wyposażenia warsztatu. Gdy, jesteśmy ograniczeni środkami, zakres usług można zawęzić do naprawy wybranych marek lub części pojazdów. Najlepiej jest nastawić się na naprawy mechaniczne, elektroniczne lub blacharsko-lakiernicze. Zanim podejmiesz decyzję zorientuj się, jakich aut jest najwięcej w okolicy.

 

Poniżej podany jest przykładowy orientacyjny cennik usług mechanika samochodowego

 

Usługa mechanika samochodowego Cena
 Roboczogodzina pracy  40 - 75 zł
 Diagnostyka komputerowa  50 - 150 zł
 Montaż instalacji gazu  1 400 - 2 200 zł
 Montaż radia samochodowego  40 - 120 zł
 Naprawa rozrusznika z demontażem  40 - 100 zł
 Przegląd  200 - 360 zł
 Regulacja zaworów  60 - 150 zł
 Ustawienie geometrii kół  40 - 100 zł 
 Wymiana akumulatora  10 - 15 zł
 Wymiana alternatora  30 - 50 zł
 Wymiana amortyzatora  50 - 85 zł / koło
 Wymiana bębenków hamulcowych  40 - 240 zł / komplet
 Wymiana filtra kabinowego  20 - 60 zł
 Wymiana filtra paliwa  25 - 50 zł 
 Wymiana filtra powietrza  5 - 30 zł 
 Wymiana końcówki drążka kierowniczego  30 - 60 zł
 Wymiana łożyska koła  60 - 100 zł
 Wymiana oleju w skrzyni biegów  50 - 100 zł
 Wymiana paska klinowego  20 - 50 zł
 Wymiana płynu hamulcowego (wraz z płynem)   45 - 80 zł
 Wymiana płynu w chłodnicy  40 - 70 zł
 Wymiana przewodów zapłonowych  20 - 30 zł
 Wymiana rozrusznika  30 - 50 zł
 Wymiana rozrządu  100 - 370 zł
 Wymiana sondy lambda  25 - 50 zł
 Wymiana sprzęgła  180 - 400 zł
 Wymiana szczęk hamulcowych  60 - 120 zł / komplet
 Wymiana świec zapłonowych  5 - 10 zł / szt.
 Wymiana świec żarowych  15 - 20 zł / szt.
 Wymiana tarcz hamulcowych  40 - 70 zł / koło
 Wymiana tłumika  30 - 50 zł / element
 Wymiana uszczelki pod głowicą  300 - 1 000 zł
 Wymiana wahacza  50 - 95
 Wymiana zużytego oleju silnikowego wraz z filtrem  20 - 50 zł
 Wymiana żarówki      5 - 30 zł

 

Ustalenie cennika powinno zależeć od umiejętności mechanika i lokalizacji warsztatu.

 

Wynagrodzenie mechanika wynosi 1 650 zł do 2 500 zł na rękę. Zakładając własny warsztat samochodowy masz szansę na dużo większy zarobek. Warsztat zatrudniający 3 mechaników i osobę do obsługi biura może zarobić nawet 15 000 zł miesięcznie.

 

Reklama

 

Warsztaty z reguły mają stałych klientów. Jeżeli są zadowoleni chętnie do niego wracają i polecają znajomym. Jest to najlepsza reklama. Dlatego warto wprowadzić atrakcyjne rabaty, które zachęcą klientów do skorzystania z pierwszej usługi w naszym warsztacie.

 

Obecnie wiele firm decyduje się na posiadanie własnej strony internetowej. Dzięki temu reklama dociera do większej liczby potencjalnych klientów. Koszty utworzenia i prowadzenia strony internetowej wciąż się obniżają, obecnie jest to niewielki wydatek. Warto pomyśleć o wizytówkach o banerze reklamowym.

 

Każdy szanujący się warsztat posiada na wyposażeniu samochód zastępczy, przekazywany klientowi, gdy usterka wymaga dłuższego czasu naprawy. Takie rozwiązanie zwiększa atrakcyjność warsztatu. Na taki samochód możesz nakleić reklamę swojego warsztatu.